Tysiące maturzystów każdego roku stają przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni nie ułatwia tego wyboru. Młodzi ludzie potrzebują więc wsparcia i pomocy przy podejmowaniu tej decyzji. Wielu z nich nie ma tego typu dylematów i z przekonaniem decyduje się na informatykę, która stała się obecnie najczęściej wybieranym kierunkiem studiów.

Dobry kierunek studiów, czyli jaki?

Wybór kierunku studiów to wybór na całe życie, więc należy podejmować go świadomie, pytając siebie o to, co jest naszą pasją i czym się interesujemy. Najczęściej powtarzana rada przy wyborze studiów każe decydować się na kierunek, którego studiowanie będzie dla nas pasją i przyjemnością a nie męczarnią. Humanista nie będzie szczęśliwy, studiując chemię, gdyż nie będzie miał do studiów serca, a bez tego trudno o sukces. Do określonej profesji predysponują również cechy charakteru; osoby skrupulatne i dokładne mogą zastanawiać się nad wyborem ekonomii, finansów czy rachunkowością. Żywiołowi i energiczni młodzi ludzie powinni wybrać studia, które przygotowują ich do zawodu, w którym ich energia zostanie spożytkowana. Zastanawiając się, czy wybrać informatykę czy może historię, należy dobrze przyjrzeć się temu, co lubimy robić i co sprawia nam przyjemność.

Czy warto studiować informatykę?

Informatyka to kierunek studiów, który obejmuje wszechstronne wykształcenie, w skład którego wchodzą dziedziny informatyki teoretycznej i praktycznej. Do programu studiów zalicza się także systemy komputerowe, bazy danych, grafikę komputerową oraz inżynierię oprogramowania. Brzmi poważnie, prawda? A to jeszcze nie wszystko; student informatyki uczy się także podstaw fizyki i elektroniki cyfrowej, a także ekonomii oraz podstaw prawa pracy, co ma być pomocne w życiu zawodowym. Jeśli więc lubimy informatykę i nie przeraża nas to, że trzeba się dużo uczyć i poświęcać czas na pracę przy komputerze, warto wybrać ten kierunek studiów. Przeglądając oferty na rynku pracy, możemy się przekonać, iż pracodawcy szukają dobrych programistów a błyskawiczny rozwój branży IT nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Trzeba jednak pamiętać, że informatyk, który nie jest pasjonatem, będzie się w pracy po prostu męczył. Ponownie wracamy do stwierdzenia, że nie można studiować kierunku, który nas nie interesuje; tak samo jest w przypadku informatyki.

Zobacz również  Szkolenia z coachingu dla kadry zarządzającej

Bez wątpienia informatyka to przyszłościowy kierunek studiów, po ukończeniu którego są najlepsze perspektywy zawodowe. Rozwój nowoczesnych technologii i gospodarki sprawia, iż popyt na pracowników IT stale rośnie.