Żarówka jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Dzięki niej pomieszczenia i ulice zastąpiły niebezpieczne dla zdrowia i życia świece, które były bardzo często przyczyną pożarów. Przez wiele lat żarówki przybrały niezmienna formę działania. Aż do momentu, kiedy zostały zastąpione przez nowocześniejsze żarówki LED.

 

Żarówka, która zmieniła świat

Zwykła żarówka, inaczej nazywana lampą żarową to wynalazek połowy XIX wieku. Jej działanie jest niezwykle proste. Światło powstaje dzięki żarnikowi – wolframowemu drucikowi umieszczonemu wewnątrz szklanej bańki wyplenionej mieszaniną gazów szlachetnych np. azotem z argonem. Z początku Żernik był wykonany z granitu. Przy połączeniu z energią elektryczną, drucik osiąga temperaturę rzędu 2500-3000K, co powoduje jego parowanie, w efekcie przepalenie. Cechą charakterystyczną tego zjawiska jest czarny osad wewnątrz banki.

Światło żarówki wolframowej jest najbardziej zbliżonym do naturalnego światła słonecznego, z tego też powodu wiele osób woli przy niej pozostać. Niestety, jej skuteczność świetlna jest na bardzo niskim poziomie, osiągając jedynie 5%. Pozostałe 95% energii przetwarzane jest na ciepło.

Nowoczesna żarówka LED

Właśnie z powodu złego wykorzystanie energii Unia Europejska dąży do zastąpieni ich lampami LED. Lampy (żarówki) LED swoje światło zawdzięczają diodom elektroluminescencyjnym, które złożone są z dwóch części. Niebieskiej diody oraz luminoforu. Podczas, gdy dioda emituje niebieskie światło o długości 450nm, tak luminofor przekształca je w światło białe. Barwa światła jest więc zależna nie od diody, a od związku chemicznego.

Zobacz również  Ciekawostki na temat przemysłu

Zaletą, dla której zwykłe żarówki miały by być zastąpione lampami LED to ich zdolność wykorzystania blisko 100% energii na światło. Mogą one również dłużej świecić, osiągając nawet 50 tysięcy godzin, co daje 8 godzin świecenia przez blisko 30 lat! Należy pamiętać, że współczesne zwykłe żarówki osiągają jedynie 1000 godzin pracy. Ledy są także odporne na ciągłe włączanie i wyłączanie, . Ich czas potrzebny do pełnego rozpalenia wynosi mniej niż 1 sekundę. Idealnie nadają się wiec do miejsc, gdzie przebywa się często, ale krótko.

Ale to nie koniec zalet żarówek LEDowych. Mogą one nie tylko zmieniać natężenie światła, jako idealne żarówki do ściemniaczy. Mogą one przybierać różną barwę bez konieczności nakładania filtrów, co było konieczne w przypadku żarówek żarnikowych.

Lampy LEDowe są krytykowane ze względu na ilość elektroniki i plastik potrzebnych do ich wyprodukowania, co nijak ma się z ich ekologicznym sloganem. Argumentem zwolenników jest jednak ich bardzo długo czas działania, co przekłada się na bardzo rzadką konieczność jej wymiany. Jest tez sporo droższa od zwykłej żarówki, ale przedstawiając ten argument krytycy nie wspominają, ze koszt żarówki LED to mniej niż 5 zł.

Najbardziej jednak poważnym argumentem przeciwko LED jest ich wpływ na zdrowie siatkówki oka, które może powodować ich nieodwracalne uszkodzenie. Zastrzeżenie te nie dotyczy jednak oświetlenia LED, a telewizorów, monitorów i telefonów komórkowych.

Zobacz również  Monitoring hałasu - czym się cechuje?