Na myśl o wygospodarowania dodatkowych środków na program do biblioteki szkolnej, wielu dyrektorów kurczowo łapie się za kieszeń. A szkoda, ponieważ nowoczesna biblioteka skutecznie podnosi efekty kształcenia, będąc dla uczniów pierwszym źródłem, do którego udają się w poszukiwaniu informacji.

Po co kupować program do biblioteki szkolnej?

Epoka katalogów kartkowych już dawno minęła. Obecnie podstawowe zadania bibliotekarza, takie jak gromadzenie, opracowywanie i udostępnienie książek, prowadzone są za pomocą modułów w specjalnych systemach bibliotecznych. Zakup programu do biblioteki szkolnej na pewno usprawni pracę bibliotekarza. Nie będzie on musiał już poświęcać tyle czasu na sporządzanie opisów katalogowych książek, ponieważ system umożliwi mu pobranie gotowych rekordów z innych bibliotek. Zaoszczędzony czas bibliotekarz będzie mógł przeznaczyć na organizowanie lekcji bibliotecznych oraz różnych ciekawych zajęć rozwijających zainteresowania uczniów.

Jakie korzyści wynikają z zakupu programu komputerowego dla biblioteki?

Dodatkowo program do biblioteki będzie wspierał udostępnienie książek. Bibliotekarz w szybki sposób będzie mógł wygenerować ze systemu informacje, kto wypożyczył daną książkę i jak długo z niej korzysta. Opisy bibliograficzne książek sporządzone są w formacie MARC21. Format ten zawiera pola i miejsca, do których wprowadzone są dane o książce. Dzięki temu może funkcjonować w bibliotece katalog elektroniczny. Katalog on-line ułatwia uczniom sprawne przejrzenie zbiorów biblioteki, odnalezienie zadanej lektury itp. posługując się tematem, nazwiskiem autora lub tytułem dzieła. Niektóre programy do biblioteki umożliwiają korzystanie katalogu z poziomu przeglądarki internetowej, co sprawia, że uczniowie mogą przeglądać go także w domu.

Zobacz również  Jaki klej do przemysłu spożywczego?

Jaki program do biblioteki szkolnej wybrać?

Bezdyskusyjnym liderem wśród programów dla bibliotek szkolnych jest MOL, którego dystrybutorem jest firma Vulcan. Notabene firma ta posiada w ofercie także dziennik elektroniczny dla szkół. MOL nie należy do najtańszych – cena minimalna za jedną licencję wynosi ok. 2500 zł, w dzierżawie od 250- 950 zł w zależności od liczy uczniów. Mimo to program ten cieszy się dużym zaufaniem. To wszystko za sprawą intuicyjnego interfejsu zarówno od strony czytelnika, jak i bibliotekarza, obsługa formatów MARC BN i MARC21, możliwości importu i eksportu danych w formacie MARC21 z pośrednictwem Internetu, możliwości tworzenia standardowych wydruków (jak księga inwentarzowa, księga ubytków i zestawienia do dziennika biblioteki szkolnej), a także prowadzenia statystyk bibliotecznych. Innym popularnym programem jest SOWA i SOWA2 dla szkół. Dopisek „dla szkół” jest istotny, ponieważ SOWA posiada w ofercie oprogramowanie także dla innych bibliotek. SOWA zwykła, podobnie zresztą jak MOL posiada własny format danych, natomiast SOWA2 posługuje się już formatem MARC21. Poza tym program SOWA posiada takie same funkcje co MOL. Często wybieranym programem do biblioteki szkolnej jest Biblioteka (Progman).

Podsumowanie

W odróżnieniu od poprzednich ten program nie pozwala na import rekordów z innych bibliotek za pośrednictwem sieci. Nie daje również możliwości korzystania z katalogu on-line poza biblioteką. Powyżej wymienione zostały trzy najpopularniejsze programy do biblioteki szkolnej. Na rynku dostępne są także inne rozwiązania: Biblioteka „Biały Kruk”, Co-liber, Biblos, Exlibris Edu, Bibliotekarz Professional, a także zupełnie darmowe programy Bibliotekarz.NET oraz Biblioteka Szkolna. Przy takim wyborze każda biblioteka znajdzie program odpowiadający jej potrzebom i mieszący się w budżecie.

Zobacz również  Jak wprowadzić do firmy terminale płatnicze?