Chcąc odnowić drewno, możemy nadać mu połysk, zachować jego naturalny wygląd albo zupełnie zmienić kolor. Zawsze możemy użyć farby, ale do drewna częściej poleca się bejce, lakiery i lakierobejce. Czym się różnią te środki i jak je stosować? Bejca do drewna to produkt, który często się stosuje do wykańczania drewna. Lakier zaś zabezpiecza podłogę i inne powierzchnie przed zniszczeniem.

Zalety bejcy do drewna. Czy jest lepsza od farby?

Bejca do drewna jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Około 90% objętości całego preparatu stanowi woda, więc bejca jest bardzo płynna. Dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Bejca, podobnie jak farba, zawiera barwniki, ale działa zupełnie inaczej. Gdy podłogę lub mebel pomalujemy farbą, stracą one swój naturalny wygląd, gdyż usłojenia nie będą widoczne. Używając bejcy, zmieniamy barwę drewna, ale jego struktura jest widoczna. Poza wodną bejcą w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne. Jeśli chcemy pomalować schody, wybierzmy bejcę, która wnika głęboko w drewno i ma dużą zawartość substancji ochronnych. Takie właściwości mają bejce olejowe i rozpuszczalnikowe. Drewno twarde możemy pomalować dowolnym rodzajem bejcy. Bejca nadaje drewnu kolor, ale nie zabezpiecza go przed działaniem wody, więc po bejcowaniu trzeba nałożyć lakier.

Zobacz również  3 opcje, które na pewno wykorzystasz w telefonie z androidem

Kiedy wybrać lakier? Czy malowaniem mebli lakierem jest lepsze niż malowanie farbą?

Lakier ma inne właściwości niż bejca, gdyż dobrze zabezpiecza podłogę. Bejca może zmienić kolor podłogi i nadać jej ładny odcień, ale nie zapobiegnie zniszczeniu. Lakierowanie podłogi jest więc koniecznością, jeśli chcemy, by była odporna na uszkodzenia. Podłogę możemy także pomalować specjalną farbą, ale nie utworzy ona tak mocnej i odpornej na ścieranie powłoki. W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Te pierwsze są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Ich głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni.
Za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe występujące w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, które są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć.

Czym jest lakierobejca? Dobra alternatywa dla farby?

Lakierobejce łączą w sobie cechy bejc i lakierów. Oznacza to, że są transparentne, dają kolor i jednocześnie tworzą na powierzchni drewna mocną i elastyczną powłokę. Są więc świetną alternatywą dla farby, która nie utworzy tak odpornej powłoki. Lakierobejce znakomicie chronią także przed wodą. Drewno pomalowane takim preparatem nie sinieje i jest odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Niektóre lakierobejce mają w składzie substancje chroniące przed pleśnią, a nawet owadami. Takie preparaty zdobią drewno i pełnią funkcje impregnatu.

Zobacz również  Jak organizować dokumenty w biurze?

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewno, będzie długo pięknie wyglądać. Drewniane powierzchnie możemy pomalować farbą, ale specjaliści radzą, by sięgnąć po bejcę, lakier lub lakierobejcę.