Logistyka B2C i B2B to mniej lub bardziej skomplikowane relacje, przy których zawiera się różnorodne transakcje. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że zdecydowanie inaczej wygląda współpraca z firmami, a zupełnie inaczej wygląda współpraca z klientami indywidualnymi. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo – czym różni się logistyka B2C od B2B.

Co warto wiedzieć?

Tradycyjna logistyka to oczywiście B2B, która w swoim zakresie obejmuje obsługę klientów biznesowych. Mowa tutaj między innymi o hurtowniach, sklepach stacjonarnych, magazynach dystrybucyjnych, zakładach produkcyjnych i fabrykach. W przypadku logistyki B2C mamy do czynienia z obsługą klienta indywidualnego, a dokładniej mówiąc konsumentów na rynku e-commerce. W dzisiejszych czasach logistyka
logistyka B2C zdobywa coraz większą popularność. W dużej mierze wynika to z olbrzymiego rozpowszechnienia się sklepów internetowych.

Najważniejsze różnice

Kluczowe różnice pomiędzy logistyką B2B a B2C dotyczy tak naprawdę głównych aspektów prowadzenia biznesu. Pierwsze różnice widoczne są już podczas procesu zakupowego i płatności. Klienci indywidualni jak powszechnie wiadomo wybierają produkty i usługi wyłącznie do użytku osobistego. Jeżeli chodzi o firmy, to dokonują one z kolei zakupu produktów/usług po to, aby móc prowadzić działalność. W modelu B2B proces zakupowy jest dość złożony, a o konkretnych zakupach decydują niemal zawsze określony grupy decyzyjne. Jeżeli chodzi o B2C to kluczową decyzję o zakupie podejmuje jedynie klient końcowy.

Zobacz również  Książka obiektu budowlanego - co to jest?

Różnice w płatności

W relacjach B2C wszyscy nabywcy płacą identyczną cenę za określone produkty. W przypadku B2B ceny mogą znacznie różnić się z zależności od danego klienta. Przy hurtowych zamówieniach możliwe jest negocjowanie cen. Klienci prywatni płacą zazwyczaj w punkcie sprzedaży, a firmy otrzymują jedynie fakturę do opłacenia.

Logistyka B2C od a do z

Logistyka B2C bardzo często sięga po coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Mowa tutaj nie tylko o rozwiązaniach systemowych, ale również procesowych. W wielu sytuacjach niezbędna jest na przykład integracja systemów sklepowych i magazynowych, dzięki czemu na bieżąco będzie można sprawdzać aktualne stany magazynowe i poszczególne statusy zamówieniowe. Logistyka B2C może posiadać klienta biznesowego i klienta ostatecznego, którym jest konsument. Kluczem do sukcesu w obu przypadkach jest zapewnienie najwyższej jakości usług i dużego bezpieczeństwa. W logistyce B2C niezbędne jest również wdrożenie wielu dodatkowych usług. W wielu branżach niezbędne jest na przykład pakowania wybranych produktów zgodnie z manualem danej marki. W dzisiejszych czasach personalizacja przesyłki odgrywa bardzo ważną rolę. Przy logistyce B2C ważną rolę odrywa także obsługa zwrotów warz z ponownym przepakowaniem i odświeżaniem. Nie można zapominać także o zapewnieniu swoim klientom maksymalnie szybkiej dostawy. Ważną rolę odgrywa nie tylko dobra lokalizacja magazynku, ale również nawiązanie współpracy z rzetelnymi firmami kurierskimi.

Sprawdź więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-e-commerce/

Zobacz również  Co powinien umieć program do księgowości?