Oferty pracy na rynku IT wciąż rozbudzają wyobraźnię. Tester oprogramowania, analityk IT, programista, developer – to zawody o wysokim prestiżu i satysfakcjonujących zarobkach. Jak zatem zostać profesjonalnym testerem oprogramowania? Od czego zacząć przygodę z branżą IT?

 

Tester oprogramowania – dla kogo ten zawód?

 

Tester oprogramowania – zawód idealny? Dla pokolenia młodych informatyków, wychowanych w świecie technologicznych nowinek, praca testera to zawód-marzenie. Przy wyborze takiego kierunku rozwoju trzeba jednak spojrzeć na praktyczne aspekty pracy. Dobrym punktem wyjścia jest oczywiście wykształcenie kierunkowe i regularne uczestnictwo w kursach dokształcających. Kolejny, konieczny warunek to doskonała, praktyczna znajomość języka angielskiego i terminologii technicznej.

 

Wiedza i umiejętności to nie wszystko. Doświadczeni testerzy podkreślają, że wykonywany przez nich zawód wymaga niebagatelnej cierpliwości i dociekliwości. W przypadku osób początkujących liczy się też pasja i chęć samodzielnego zgłębiania tematu. Zwód testera nie jest przeznaczony dla osoby, która nie nadąża za nowinkami technologicznymi i nie posiada generalnej orientacji w świecie IT. Od czego zatem warto zacząć przygodę z testowaniem?

 

Studia i kursy – jakie kierunki?

 

Studia informatyczne na renomowanej uczelni (informatyka – Wrocław, Politechnika Wrocławska; Warszawa – Politechnika Warszawska, elektronika, elektrotechnika – Kraków AGH) to dobry start w kierunku kariery testera oprogramowania. Specjaliści IT przekonują jednak, że wykształcenie techniczne nie przesądza o sukcesie. Zdarza się, że doświadczony tester posiada np. wykształcenie ekonomiczne a dodatkowe umiejętności nabył na studiach podyplomowych.

 

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie nowym kierunkiem, polskie uczelnie techniczne oferują coraz ciekawsze (i bardziej zaawansowane) kursy i studia podyplomowe dla przyszłych testerów. W większości przypadków, ukończenie studium wiąże się z możliwością uzyskania międzynarodowego certyfikatu ISTQB. Uzyskanie certyfikatu potwierdza wysokie umiejętności testera i bywa jednym z kluczowych wymagań w trakcie rekrutacji.

 

Umiejętności testeratester oprogramowania

 

Trudno jednoznacznie scharakteryzować wymagania, związane z zawodem testera. Oczywistą wydaje się dokonała orientacja w branży IT (znajomość powszechnie używanego oprogramowania, podstawy informatyki i matematyki). Co ciekawe, wbrew powszechnemu mniemaniu, umiejętności testera nie muszą dorównywać umiejętnościom programisty. Warto posiadać wiedzę z zakresu baz danych, znać podstawy zasad programowania (Java, C++) i posiadać znajomość procesu jego tworzenia. W praktyce jednak, tester musi wykazać się dodatkowymi umiejętnościami takimi jak: umiejętność analitycznego myślenia, przywiązanie do szczegółu, dociekliwość, umiejętność tworzenia szczegółowych raportów.

Podsumowując, zawód testera wymaga przejścia określonej ścieżki kształcenia. Najlepiej, jeśli na początek wybierzemy studia, możliwie blisko związane z tematyką programowania i uczelnie o najlepszej renomie (informatyka – Wrocław, Warszawa, Katowice; elektronika, elektrotechnika, matematyka). Warto też zainwestować w certyfikaty (ISTQB), kursy dokształcające i już w trakcie studiów zadbać o zdobywanie pierwszego doświadczenia na rynku pracy (staże, projekty, współprace).