Kleje przemysłowe znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia. Stały się tak bardzo powszechne nie tylko z powodu niskich kosztów użytkowania, ale również przez to, że znacząco przyspieszają proces produkcji. Przemysł spożywczy również wykorzystuje najróżniejsze kleje.

Bezpieczeństwo kleju, a człowiek

Gdy mowa o połączeniu kleju przemysłowego z produktami z branży spożywczej, każdy od razu się zastanowi nad tym, czy spoiwo jest bezpieczne dla zdrowia. Producenci klejów przykładają największą staranność do tego, by kleje nie były toksyczne oraz by żywność i inne artykuły spożywcze nie nasiąkały ich produktami. Oprócz zapewnień producentów, do akcji wkraczają również organizacje międzynarodowe. Nakładają one na wytwórców bardzo rygorystyczne normy i wymogi, których niespełnienie może równać się nałożeniem ogromnych kar na producenta. Mało tego, niestosowanie się do zasad produkcji takich specyfików, może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci. Dlatego niezmiernie ważnym jest, by producenci przywiązywani najwyższą wagę nie tylko do skuteczności swoich produktów, ale również do ich bezpieczeństwa wobec człowieka.

Kleje przemysłowe do etykietowania

Każdy produkt spożywczy musi mieć odpowiednią etykietę, która dokładnie opisuje jego zawartość, miejsce produkcji, termin ważności oraz wiele innych informacji. Taka etykieta, na przykład na butelkach plastikowych, musi być przyklejona odpowiednim klejem przemysłowym. Tutaj ważnym jest, by spoiwo zapobiegało przesuwaniu się etykiety po butelce, nawet w przypadku jej zamoczenia. Dodatkowo, etykieta musi być związana z produktem na jak najdłuższy czas, najlepiej by trzymała się jeszcze kilka miesięcy po zakupie artykułu spożywczego. Wynika to z wcześniej wymienionych informacji, jakie się na niej znajdują. Przykładowo, puszka z produktem zawierającym orzechy musi mieć dobrze przyklejoną etykietę, by zminimalizować ryzyko zjedzenia produktu przez osobę z alergią na orzechy.

Zobacz również  Niezastąpione funkcje tabletu. Aby życie było wygodniejsze.

Klejenie opakowań w przemyśle spożywczym

Wykorzystanie klejów przemysłowych w przemyśle spożywczym znalazło swoje miejsce również w przypadku produkcji opakowań. Klej tam zastosowany musi charakteryzować się wyjątkową lepkością i wytrzymałością na czynniki atmosferyczne takie jak temperatura, czy wilgotność powietrza. Nie ma przecież nic bardziej irytującego, niż zakup skrzynki piwa na imprezę z przyjaciółmi, która to skrzynka rozkleja się pod wpływem ciężaru, a cała zawartość ląduje na ziemi. Dodatkowo, wytrzymałe opakowania zdecydowanie ułatwiają transport i gwarantują, że zawartość dotrze na czas bez szwanku.

Ekologiczne podejście

Używane w przemyśle spożywczym kleje przemysłowe muszą odznaczać się wyjątkową przyjaznością wobec środowiska. Codziennie miliony zużytych opakowań ląduje na śmietnikach, a część z nich nie można nawet poddać recyklingowi. Duża ilość śmieci nie tylko szkodzi środowisku, ale może mieć równie zły wpływ na zdrowie człowieka. Właśnie dlatego producenci i organizacje międzynarodowe stawiają duży nacisk na to, by zarówno opakowania, jak i kleje wykorzystywane w trakcie ich produkcji, były jak najbardziej przyjazne środowisku.