W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszy się condition monitoring. To ciągłe monitorowanie elementów wykonawczych, jakie stosuje się na linii produkcyjnej w firmie. Przykładem jest tutaj czujnik BCM, który daje szerokie możliwości. Jak działa to urządzenie? Z czym wiąże się monitorowanie poziomu hałasu?

Czujnik BCM

Czujnik Balluff Condition Monitoring Sensor bazuje na małej obudowie, która posiada pomiar wibracji w trzech osiach:

  • pomiar temperatury,
  • pomiar ciśnienia otoczenia,
  • pomiar wilgotności względnej.

Warto podkreślić, że sprzęt ma wiele możliwości. Pozwala kontrolować hałas w silnikach do żaluzji zewnętrznych, napędach do bram, rolet i innych rozwiązań. Przeczytaj case study na temat: Monitoring hałasu z czujnikiem BCM.

Monitorowanie poziomu hałasu

Kontrolę hałasu wykonują operatorzy, których zadaniem jest umieszczenie silnika w kabinie hałasu. Kolejnym krokiem jest poleganie na swoich zmysłach i kwalifikacja silnika jako sztuka dobra – OK lub nie – NOT OK. Na halach produkcyjnych każdego dnia jest generowany hałas, dlatego te czynności nie są łatwe. Skorzystać można zatem z analizy wibracji. W celu jej wykonania testuje się różnorodne czujniki, które są kompatybilne z systemami przemysłowymi i posiadają szereg funkcjonalności. Bardzo dobrze sprawdza się w tej sytuacji czujnik BCM.

Zalety czujnika BCM

Czujnik BCM to wydajne urządzenie, które dopasowuje się do potrzeb użytkowników. Cechuje się kompaktowością, co z pewnością ułatwia pracę. Za pomocą testowania z powodzeniem zbudujemy stanowisko offline. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z kilku profili i zainstalowanie mastera. Dochodzi tutaj do łatwej integracji urządzenia z maszyną, co daje możliwość ustalenia algorytmu archiwizacji danych. Zaletą jest wysoki poziom funkcjonalności i wszechstronność interfejsu.

Zobacz również  Czym jest zjawisko adhezji?

Ustalenie algorytmu wskazuje, jakie dane procesowe są potrzebne. Z tego względu, że jest ich bardzo dużo, z pewnością samo sprawdzenie możliwości czujnika odbywałoby się znacznie dłużej. Ostatni etap opiera się na podpięciu BCM do odpowiedniego portu. Korzystając ze specjalnej magnetycznej przystawki, zyskujemy możliwość testowania czujnika w różnych miejscach na maszynie i określenia, jak wibracje są zbierane.

Zastosowanie czujnika BCM

Inteligentny czujnik BCM służy do monitorowania stanu maszyn, co zmniejsza ryzyko przestojów i strat finansowych. Sprzęt dostarcza informacje odnośnie temperatury, ciśnienia i wilgotności względnej, co pozwala na ich przetwarzanie oraz analizę. Znajduje zastosowanie do lepszego planowania czynności naprawczych i serwisowych, jak i do automatyzacji kontroli ręcznych, które bywają kosztowne. Komunikacja odbywa się za pomocą protokołu IO-Link. Dzięki temu użytkownik dopasowuje wewnętrzne procedury przetwarzania informacji do potrzeb danej aplikacji. Funkcjonalność wiąże się z wygodnym i łatwym integrowaniem czujnika w nowych oraz istniejących systemach.

Zautomatyzowane monitorowanie pomiarowych zmiennych i danych przetwarzanych przez czujnik sprawia, że użytkownik może dowolnie zdefiniować wartości graniczne i ostrzegawcze dla alarmów, które poinformują nas o nieprzewidzianych sytuacjach.