W dzisiejszych czasach mało kto jest w stanie obejść się bez umowy kredytowej. Może być ona niewielkim zobowiązaniem, jak w przypadku wzięcia czajnika na raty. Może być też obciążeniem finansowym na wiele lat, jak w przypadku kredytu hipotecznego. W każdym z tych wypadków niedopuszczalną sytuacją jest brak czynności przeczytania umowy i wszelkich warunków około kredytowych.

Sprzęt na raty

Decydując się na zakup interesującego nas sprzętu na raty, musimy wziąć pod uwagę, że będzie na nas czekać regularna umowa kredytowa do podpisania. Oznacza to, że kupowanie tego typu jest w rezultacie związkiem z bankiem, a nie ze sklepem oferującym określony produkt. O ile większość promocji o nazwie „zero procent” jest prawdziwa, o tyle mogą trafić się sytuacje, kiedy ów zero dotyczy jedynie określonej części umowy, podczas gdy pozostałe są normalnie oprocentowane i zdecydowanie będą kosztować nas więcej niż zero.

Odpowiednie, ostrożne podejście do zakupu sprawi, że będziemy świadomi pełnych kosztów podpisania takiej umowy. Czytanie całej umowy sprawi, że nie będziemy zaskoczeni konsekwencjami jej istnienia.

Hipoteka

Jeśli decydujemy się na zakup domu lub działki, to zwykle czeka nas podpisanie umowy kredytowej na lata. Oznacza to, że co miesiąc do określonego w umowie momentu, będziemy spłacać dokładnej, ale nie koniecznie równej wysokości raty, które z miesiąca na miesiąc będą zmniejszać pulę naszego długu. Umowa kredytowa opiewająca na kilkaset tysięcy złotych nie będzie istniała również na zasadach „zero procent” pod żadnym względem. Co prawda oprocentowanie kredytu hipotecznego jest znacznie niższe, niż gotówkowego, jednakże nadal jest ono rzędu od ośmiu procent w górę, co przy kilkuset tysiącach złotych i wielu latach okresu kredytowania i tak stanowi bardzo dużą kwotę.

Zobacz również  Jak zostać testerem oprogramowania?

Pożyczka gotówkowa

Koszta kredytów to coś zupełnie naturalnego i nie należy go mylić z pożyczką, którą można otrzymać od rodziny lub też mniejszych firm, które zajmują się właśnie tego typu transakcjami. Każdorazowo jednak, nawet w przypadku korzystania z pieniędzy od kogoś z rodziny, warto spisać umowę, gdyż po jakimś czasie może się ona okazać niezbędna. Nie zawsze nasze stosunki rodzinne utrzymają się na podobnych zasadach, co przy zaciąganiu pożyczki, a wtedy taka umowa będzie na wagę złota. Nie warto więc z niej rezygnować.

W przypadku zdecydowania się na kredyt gotówkowy z banku musimy liczyć się z wysokimi kosztami, które zaczynają się od około piętnastu procent w skali roku, co nawet przy małych kwotach będących podstawą umowy kredytowej, będą generować konkretne, wyraźne koszta. Każda umowa powinna być podpisywana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, które pozwolą zarówno na zidentyfikowanie kredytodawcy, jak i kredytobiorcy. Umowę taką należy trzymać przez cały okres jej działania, a także kilka lat po, na wszelki wypadek. Tego typu dokumenty zawsze powinny być pod ręką, w celu wyjaśniania pojawiających się wątpliwości.