W obecnych czasach coraz więcej banków, chcąc być konkurencyjnymi dla reszty, przenosi swoją działalność do sieci. Drugim powodem odejścia od tradycyjnych placówek jest ograniczanie kosztów związanych z większą liczbą pracowników i wynajmem lokali. Z tradycyjnych banków stają się one powoli bankami internetowymi. Poniżej zostanie przedstawiona oferta kilku tego rodzaju instytucji finansowych oraz jej porównanie.

Oferty kont osobistych kilku najpopularniejszych banków w Polsce

“Konto z Lwem Direct” banku ING oferuje możliwość jego założenia bez wizyty w oddziale, ale za pomocą przelewu z rachunku w innym banku lub za pośrednictwem kuriera. Koszt prowadzenia konta wynosi całe 0 zł, natomiast opłaty za kartę wynoszą 7 zł w sytuacji gdy nie dokona się za jej pomocą transakcji na kwotę min. 300 zł. Bank internetowy ING oferuje również darmowe wypłaty ze swoich bankomatów oraz jedną darmową wypłatę z obcych. Każda kolejna operacja tego typu to koszt 5 zł. Konto obsługuje płatności mobilne za pomocą Blik, HCE, Apple Pay, Google Pay oraz Garmin Pay. Z jednej strony jest to dobra oferta dla podróżników ze względu na kartę wielowalutową i konkurencyjne przeliczniki, ale po drugiej stronie medalu kryje się dość wysoka opłata za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą.

Nest Bank natomiast oferuje “Nest Konto”, w przypadku którego opłata za jego prowadzenie również wynosi 0 zł. Natomiast w przeciwieństwie do banku ING opłata za kartę i wypłaty z bankomatów wynoszą bezwarunkowo 0 zł. Konto to można założyć przelewem z innego konta lub za pomocą wideo rozmowy. Konto to oferuje wyżej wymienione płatności mobilne, poza HCE, w którego miejsce bank obsługuje FitBit Pay. Nest Bank, poza atrakcyjnością w postaci nowinek technologicznych jak przystało na bank internetowy XXI wieku, oferuje korzystne oferty oszczędnościowe powiązane z “Nest Konto”. Jednakże rachunek bankowy nie oferuje zbyt dobrych warunków dla turystów podróżujących za granicę – mała liczba walut oraz wysoka opłata za kartę do konta walutowego.

Zobacz również  Rozwiązania logistyczne dla sklepów online

Alior Bank w swoje ofercie posiada “Konto Jakże Osobiste”, za którego prowadzenie posiadacz zapłaci 10 zł co miesiąc, chyba że zapewni on comiesięczne wpływy nie mniejsze niż 1500 zł. Dla osób poniżej 26 r. ż. prowadzenie rachunku jest darmowe. Rachunek można założyć jedną z metod opisanych w przypadku Nest Banku i ING.
Karta oraz bankomaty obce są płatne odpowiednio 5 zł i 2,5 zł. W przypadku karty może być darmowa, jeżeli spełni się warunki takie same jak dla konta w ING. Natomiast korzystanie z bankomatów Alior Banku jest darmowe. Konto obsługuje takie same mobilne płatności jak “Nest Konto”. Na duży plus zasługuje na pewno program “Moneyback”, który zwraca 1% za zakupy dokonane płatnościami mobilnymi.

PKO BP jako największy polski bank, w porównaniu do wyżej wymienionych, nie oferuje zbyt dobrych warunków. “PKO Konto Za Zero” w prowadzeniu jest darmowe, ale posiadanie karty to koszt 10 zł, chyba że dokona się minimum 5 płatności. Bankomaty własne są darmowe, ale wypłata gotówki za pomocą innych banków to koszt już 10 zł. Konto nie oferuje również płatności mobilnej Google Pay. Konto można założyć zdalnie tylko za pomocą kuriera, co jest dosyć kłopotliwe. Na plus zasługuje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych dzięki e-Tożsamości.

Zobacz również  Lista dokumentów potrzebna do wzięcia kredytu dla firm

Podsumowując, każdy bank oferuje konta osobiste, które posiadają swoje plusy i minusy w zależności od tego czego oczekujemy. Dla niektórych ciekawe oferty oszczędnościowe będą ważniejsze od nowinek technologicznych, a dla innych ważne będą dobre warunki subkont walutowych.