Studia podyplomowe to szansa na poszerzenie wiedzy oraz umocnienie swojej pozycji na rynku pracy. W przypadku informatyki studia podyplomowe są bardzo dobrym wyborem – kierunek ten ciągle się rozwija, więc dokształcanie jest konieczne, jeśli chcemy być na bieżąco.

Dla kogo są studia podyplomowe z informatyki?

Kierunki takie jak informatyka studia podyplomowe cieszą się dużą popularnością. Aby je ukończyć wcale nie trzeba mieć wykształcenia w tej dziedzinie. Mogą się ich podjąć absolwenci studiów licencjackich, magisterskich i inżynierskich na innych kierunkach. Studia podyplomowe są popularne m.in. wśród nauczycieli, których zawód wymaga ciągłego poszerzania kompetencji. Jeśli zajmujemy stanowisko, na którym wiedza z zakresu informatyki i nowych technologii jest przydatna, studia podyplomowe z pewnością będą dobrym rozwiązaniem, by nieco wzmocnić swoją pozycję.

Kiedy iść na studia podyplomowe?

To, kiedy powinniśmy iść na studia podyplomowe tak naprawdę zależy wyłącznie od nas samych. Wielu absolwentów studiów licencjackich od razu po zdobyciu dyplomu decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych. Jest to dobra decyzja, ponieważ mają wciąż „świeżą” wiedzę i łatwiej im przyswoić nowe informacje. Dzięki temu sprawniej wejdą również na rynek pracy, a co za tym idzie będą mieć większe szanse na szybsze objęcie wyższych stanowisk. Oczywiście podjęcie studiów podyplomowych nie jest konieczne od razu po zdobyciu dyplomu. Są one również świetną alternatywą dla osób, które już pracują w zawodzie i są kilka lat po studiach. Dla dziedzin takich jak informatyka studia podyplomowe cieszą się dużą popularnością, więc można podjąć je w niemal każdym polskim mieście.

Zobacz również  Jakie są koszty faktoringu?

Charakterystyka studiów

Studia podyplomowe na kierunku informatyka trwają zwykle 2 semestry i odbywają się w trybie zaocznym. Dzięki temu absolwent studiów licencjackich, który zamiast dalszej nauki na studiach magisterskich wybierze kształcenie podyplomowe może szybciej wkroczyć na rynek pracy. Ich celem jest przygotowanie praktyczne do wykonywania zawodu związanego z informatyką. Są one uniwersalne, to znaczy ich absolwenci posiadają wiedzę przydatną na wielu stanowiskach w różnorodnych firmach. Doskonalą oni umiejętności z zakresu technologii informacyjnej w firmach, obsługi internetu i edycji witryn internetowych, wykonywania arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, systemów operacyjnych, zarządzania sieciami komputerowymi, czy grafiki komputerowej. Na podyplomowych studiach zaocznych spotkania odbywają się w weekendy, a ich częstotliwość zależna jest od uczelni. Płatność zwykle możliwa jest w systemie ratalnym. Aby ukończyć studia należy uzyskać wszystkie wymagane zaliczenia oraz zdać egzaminy. Niektóre uczelnie wymagają również wykonania pracy końcowej.

W dzisiejszych czasach informatyka jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin. Nic więc dziwnego, że studia podyplomowe na tym kierunku cieszą się dużą popularnością. Można je podjąć niezależnie od wieku i zajmowanego stanowiska. Z pewnością pomogą one w umocnieniu pozycji na rynku pracy i szybszym zdobyciu awansu.