Oferty pracy na rynku IT wciąż rozbudzają wyobraźnię. Tester oprogramowania, analityk IT, programista, developer – to zawody o wysokim prestiżu i satysfakcjonujących zarobkach. Jak zatem zostać profesjonalnym testerem oprogramowania? Od czego zacząć przygodę z branżą IT?

Tester oprogramowania – dla kogo ten zawód?

Tester oprogramowania – zawód idealny? Dla pokolenia młodych informatyków, wychowanych w świecie technologicznych nowinek, praca testera to zawód-marzenie. Przy wyborze takiego kierunku rozwoju trzeba jednak spojrzeć na praktyczne aspekty pracy. Dobrym punktem wyjścia jest oczywiście wykształcenie kierunkowe i regularne uczestnictwo w kursach dokształcających. Kolejny, konieczny warunek to doskonała, praktyczna znajomość języka angielskiego i terminologii technicznej.

Wiedza i umiejętności to nie wszystko. Doświadczeni testerzy podkreślają, że wykonywany przez nich zawód wymaga niebagatelnej cierpliwości i dociekliwości. W przypadku osób początkujących liczy się też pasja i chęć samodzielnego zgłębiania tematu. Zwód testera nie jest przeznaczony dla osoby, która nie nadąża za nowinkami technologicznymi i nie posiada generalnej orientacji w świecie IT. Od czego zatem warto zacząć przygodę z testowaniem?

Studia i kursy – jakie kierunki?

Studia informatyczne na renomowanej uczelni (informatyka – Wrocław, Politechnika Wrocławska; Warszawa – Politechnika Warszawska, elektronika, elektrotechnika – Kraków AGH) to dobry start w kierunku kariery testera oprogramowania. Specjaliści IT przekonują jednak, że wykształcenie techniczne nie przesądza o sukcesie. Zdarza się, że doświadczony tester posiada np. wykształcenie ekonomiczne a dodatkowe umiejętności nabył na studiach podyplomowych.

Zobacz również  Dlaczego warto studiować zarządzanie projektami na studiach podyplomowych

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie nowym kierunkiem, polskie uczelnie techniczne oferują coraz ciekawsze (i bardziej zaawansowane) kursy i studia podyplomowe dla przyszłych testerów. W większości przypadków, ukończenie studium wiąże się z możliwością uzyskania międzynarodowego certyfikatu ISTQB. Uzyskanie certyfikatu potwierdza wysokie umiejętności testera i bywa jednym z kluczowych wymagań w trakcie rekrutacji.

Umiejętności testera

tester oprogramowania

Trudno jednoznacznie scharakteryzować wymagania, związane z zawodem testera. Oczywistą wydaje się dokonała orientacja w branży IT (znajomość powszechnie używanego oprogramowania, podstawy informatyki i matematyki). Co ciekawe, wbrew powszechnemu mniemaniu, umiejętności testera nie muszą dorównywać umiejętnościom programisty. Warto posiadać wiedzę z zakresu baz danych, znać podstawy zasad programowania (Java, C++) i posiadać znajomość procesu jego tworzenia. W praktyce jednak, tester musi wykazać się dodatkowymi umiejętnościami takimi jak: umiejętność analitycznego myślenia, przywiązanie do szczegółu, dociekliwość, umiejętność tworzenia szczegółowych raportów.

Podsumowując, zawód testera wymaga przejścia określonej ścieżki kształcenia. Najlepiej, jeśli na początek wybierzemy studia, możliwie blisko związane z tematyką programowania i uczelnie o najlepszej renomie (informatyka – Wrocław, Warszawa, Katowice; elektronika, elektrotechnika, matematyka). Warto też zainwestować w certyfikaty (ISTQB), kursy dokształcające i już w trakcie studiów zadbać o zdobywanie pierwszego doświadczenia na rynku pracy (staże, projekty, współprace).